Pokusné ověřování - vzdělávací programy paměťových institucí do škol

Ve školním roce 2018/2019 jsme se opět zapojili do projektu „Pokusné ověřování“. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlásilo pro období od 1. 9. 2018 do 31. 8. 2019 "Pokusné ověřování: Vzdělávací programy paměťových institucí do škol."

Ve školním roce 2019/2020 pokračujeme v tomto projektu i nadále :-).

Do tohoto projektu jsme se s nadšením zapojili. Jsme přesvědčeni, že nejen ruka je nástrojem ducha.

Cílem tohoto projektu je ověřit, jak zážitková pedagogika může zvýšit kvalitu výuky. Žáci v rámci projektu zdarma navštívili vybrané instituce, kde si v jiném, než školním prostředí mohli osvojit znalosti z různých oborů.

Navštívené instituce v 2. pol. šk. r. 2018/2019 (název edukačního programu, stručná informace týkající se programu) v rámci Pokusného ověřování:

Vyjmenovaná slova

Žáci 3. – 4- ročníku navštívili tento program, v ČJ se seznámili s vyjmenovanými slovy, program doplnil výuku. Žáci 4. ročníku si touto interaktivní formou vyjmenovaná slova připomněli.

Velké včelí tajemství

Žáci z 1. trojročí navštívili tento program v návaznosti na školní projekt „Pozorování v přírodě“

Mapy

Program byl vybrán na základě naplnění ŠVP. Program korespondoval se vzdělávacím plánem třídy.

Slezské zemské muzeum

Zimní příroda, živočichové v zimě

Žáci z 2. trojročí navštívili tento program v návaznosti na školní projekt „Pozorování v přírodě“. Tento program výrazně doplnil teoretickou výuku žáků.

Míry, váhy

Slezské zemské muzeum

Ptáci kolem nás, pozorování v terénu

Žáci z 2. trojročí navštívili tento program v návaznosti na školní projekt „Pozorování v přírodě“. Tento projekt doplnil práci žáků o potřebné informace.

Slezské zemské muzeum

Pravěk – nejstarší kultury I.

Národní muzeum -

Náprstkovo muzeum

Den u Náprstků

Austrálie a Oceánie

Žáci probírané učivo „Kontinenty“ měli možnost pozorovat/probádat skrze edukační program.

Bohatá výstava, nadměrné množství exponátů – velmi kvalitně připravený program. Zcela korespondoval s naplněním ŠVP.

Keltové a jejich svět

Tento program doplnil výklad učitelky.

Národní zemědělské muzeum, s. p. o.

Voda v krajině

Tento program doplnil školní projekt „pozorování v přírodě“

Život a dílo Bedřicha Smetany, Malujeme a posloucháme Vltavu

V rámci Výtvarné výchovy žáci probírali učivo o obrazech – malířích. V Hudební výchově se zabývali předními českými hudebními skladateli. Tento program naplnil očekávání dle ŠVP.

Muzeum umění Olomouc

Dům plný umění, Petrův a jiné

V rámci Výtvarné výchovy žáci probírali učivo o sochách, obrazech – malířích. Tento program korespondoval s tematickými plány třídy.

Národní muzeum

Život našich praprapra… babiček a dědů

Program navštívili žáci 1. – 3. ročníku, programy byly interaktivní, zajímavé. Žáci si odnesli materiály/výrobky.

Program zajímavým způsobem doplnil výuku v Kosmické výchově – vývoj a historie písma.

Slezské zemské muzeum

Eko systém (přírodovědná vycházka)