ŠD

Provozní doba školní družiny (po-pá):

ráno:                                                  6:30 - do začátku vyučování (8:15 nebo 9:05 dle rozvrhu hodin)
 odpoledne:                                         od konce výuky – 16:30

Školní družina

Školní družina spadá do kategorie mimoškolního vzdělávání, realizuje tak činnosti zájmové, vzdělávací i výchovné. Školní družina plynule navazuje na školní výuku.
Činnosti jsou směřovány k aktivnímu trávení volného času. Činnosti probíhají formou pravidelných nebo příležitostných aktivit.
Aktivity jsou rozděleny dle obsahu na vzdělávací, odpočinkové, rekreační a zájmové.
Průvodkyně ŠD operativně reagují na stupeň únavy dětí, jejich náladu i počasí venku a aktivity tak těmto kritériím přizpůsobí.

Mezi oblíbené aktivity našich žáků patří například kreativní a tvořivé činnostisportovní hry, čtenářský koutekhraní deskových her a spousty dalších aktivit.
Zajímavá je také pestrá nabídka činností především dle tématických týdnů v rámci přípravy průvodkyň ŠD (příprava palačinek či pečení jiných sladkých dobrot, výroba svíček a mýdel, hra na kytaru, základy šití, a jiné)

Pravidelně se v ŠD odehrávají projektové dny. Kromě školní družiny mohou děti navštěvovat volnočasové aktivity

Za chod ŠD zodpovídají průvodkyně:
Martina Dluhošová, Daniela Hýlová, Zuzana Prokešová, Jana Kužílková, Constance Taylor.

Těšíme se Vás děti :-)

Marťa, Danča, Zuzka, Jana, Connie

________

Režim Školní družina je zřízena podle zákona č. 561/2004 Sb. o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) a řídí se podle vyhlášky MŠMT č. 74/2005 Sb. o zájmovém vzdělávání.

Týdenní plány

Tématické týdny

Tematické týdny pro školní rok 2024/2025

PDF DOKUMENT

Denní rozvrh

Ranní družina

-ranní scházení děti do školy
-poslech hudby
-spontánní hry dle výběru dětí
-kreslení a samostatné čtení
-seznámení s náplní dne a příprava věcí na vyučování

Odpolední družina

Relaxační část (13:15 - 13:45)

- povídací elipsa
- odpočinkové činnosti
- zpěv za doprovodu kytary nebo klavíru, poslech hudby
- společné čtení po obědě
- kreslení: antistresové omalovánky, intuitivní kresba
- aromaterapie

Aktivní, zájmová část (13:45-14:30)

- pobyt v atriu školy, sportovišti, hřišti nebo arboretu
- nabídka výtvarných činností
- kreativní a tvořivé práce

- tematické hry
- vycházky
- sportovní aktivity
- zájmové kroužky

* Tento čas je stanoven pro nerušenou činnost dětí v ŠD

Příprava na vyučování, zájmová a rekreační část dne, odpočinek ke konci družiny (14:30-16:30)

- spontánní hry
- volné kreslení
- činnosti z oblasti praktického života, práce s Montessori pomůckami
- relaxace a odpočinek

Zájmové kroužky probíhají dle nabídky volnočasových aktivit

Přihlašování do školní družiny

Děti navštěvují školní družinu na základě písemné přihlášky/zápisního lístku vyplněného a podepsaného zákonnými zástupci dítěte. Přednostně jsou přijímání žáci nižších ročníků, sourozenci a děti pracujících rodičů.

Odhlášení probíhá na konci školního roku automaticky, v průběhu školního roku písemně zákonným zástupcem. Vyloučení dítěte ze školní družiny ze závažných kázeňských důvodů projednává pedagogická rada ZŠ, schvaluje ŘŠ. Dítě může být vyloučeno i v případě, že rodiče neuhradí včas stanovený poplatek za pobyt ve školní družině.

Pobyt žáka ve školní družině není nárokový a školní družina může být naplněna maximálně do celkové výše její kapacity, která činí 100 žáků.

Odchody a vyzvedávání dítěte ze školní družiny

Čas odchodů či vyzvedávání dětí je stanoven na zadní straně přihlášky/zápisního lístku.
Změny lze provést  pouze písemně.
Na kroužky mimo ŠD jsou děti uvolňovány dle pokynů v přihlášce/zápisním lístku.

Pokud rodiče požadují, aby dítě opustilo ŠD v jinou dobu, než je stanovena v přihlášce/zápisním lístku, či předem ví o nepřítomnosti v ŠD, je nutný jejich písemný souhlas:

• prostřednictvím deníčku ŠD,
  • emailem vychovatelce nebo sms na tel. č. 731 136 820 nejpozději do 12:00 hodin daného dne.

Telefonické omluvenky nelze z bezpečnostních důvodů akceptovat. Pokud děti navštěvují kroužky ZŠ, jsou vychovatelkou předávány vedoucím kroužků, kteří si je vyzvedávají přímo ve školní družině.

Při osobním vyzvedávání rodiče používají pouze zvonek ŠD u hlavního vstupu do školy. Zvonek je označený názvem  "Montessori". Jakýkoli jiný zvonek (bez označení "Montessori") je určen pro ZŠ Šrámkova, se kterou sdílíme budovu.

Z důvodu plynulé činnosti žáků v ŠD, vyzvedávání dětí je stanoveno do 13:45, poté až po 14:30, popř. si rodiče mohou vyzvedávat žáky na základě stanoveného času zákonným zástupcem v Příhlášce/zápisním  lístku. Doba 13:45 - 14:30 hod je stanovena pro nerušenou práci dětí v ŠD, dále děti mohou trávit čas s vychovatelkou mimo školu, tj. na zahradě, dvoře či blízkém parku (za příznivého počasí).

Doporučení:

Vzhledem k činnostem, které děti ve školní družině uskutečňují (hry, sport, pobyt venku, výtvarné a pracovní činnosti), doporučujeme dětem dát do ŠD vhodné starší oblečení na převlečení.

Poplatek za pobyt ve školní družině

Zákonní zástupci přispívají na provoz ŠD podle §123 školského zákona příspěvkem 900,- Kč za školní rok (90,- Kč za každý započatý měsíc). Platba se uskutečňuje ve dvou pololetních splátkách buď složenkou nebo bezhotovostním převodem na účet školy 2101462553/2010 (variabilní symbol: nevypisujete, poznámka pro příjemce: jméno a příjmení dítěte). První splátka do konce 2. dekády měsíce září, druhá splátka do konce 2. dekády února daného školního roku.

Vážení rodiče, v případě potřeby osobní konzultace nás kontaktujte na telefonním čísle 731 136 820, popř. emailem:

Martina (žáci II. trojročí) - dluhosova@zsnovysvet.cz
Daniela (žáci II. trojročí) - hylova@zsnovysvet.cz
Zuzana (žáci I.L) - prokesova@zsnovysvet.cz
Jana (žáci I.M) - kuzilkova@zsnovysvet.cz
Connie (žáci I.V) - constance.taylor@zsnovysvet.cz

Pevně věříme, že najdeme společný termín schůzky
Martina, Daniela, Zuzana, Jana, Connie